Porady

Pranie, zrób je dobrze

Pranie chociaż sprawia wrażenie być czynnością nadzwyczaj prostą, wielu z nas może sprawić bardzo duży problem. Nowoczesne pralki mają programy opisane w dość przyjazny sposób, ale, co jeśli nasza pralka nie posiada tego typu usprawnień? Oto trochę sugestii, które trzeba wziąć pod uwagę!

1. Segregacja ciuchów

Ważne, by nie wrzucać wszystkich ubrań jednocześnie do pralki. Sortujemy ciuchy po barwach jak też tkaninach, z jakich są wyprodukowane. Jeżeli chodzi o barwy to pranie opłaca się podzielić na białe, ciemne jak też wielokolorowe. Należyta segregacja kolorów umożliwi stronienie od pofarbowania ubrań. Nie każde tworzywo toleruje taką samą temperaturę. Najlepiej studiować metki, jaka temperatura prania jest polecana przez wytwórcę. W odmiennej temperaturze będziemy prać jeans, jedwab czy satynę.

2. Czytaj metki!

Jak już wyżej pisaliśmy dobrze jest zajrzeć na wskazówki tyczące się prania zamieszczane na metce. Dzięki nim będziemy wiedzieli nie tylko, jaka jest odpowiednia temperatura prania, ale także czy w ogóle powinniśmy prać i prasować.

3. Temperatura wody

suszenie prania na sznurkuBardzo istotny jest wybór właściwej temperatury. Wrażliwe tkaniny pierzemy w niewielkich temperaturach. Trudne zanieczyszczenia w wysokich. Także ciemne ciuchy warto prać w niższych temperaturach, dzięki czemu nie stracą tak szybko swojego koloru.

4. Wybór specyfiku do prania

Czarne, białe czy też kolorowe? W zależności od tego, jakie będzisz robić pranie, wybierz właściwy preparat. Dostępnych jest bardzo dużo preparatów – proszki, kapsułki i płyny. Nie zapomnij, by preparat był dopasowany do koloru prania! Komplementarnie opłaca się również użyć preparatu do płukania, jaki nada ciuchom świeży zapach. Możesz również dodać do prania specjalistyczne chusteczki, które mają za zadanie wyławiać pigmenty, które ewentualnie mogły by ufarbować pozostałe pranie.

5. Uruchamiamy pranie

Posortowane ciuchy należy umieścić w bębnie pralki, dodać detergenty do prania, ustawić stosowny program, zatrzasnąć drzwi od pralki i ją uruchomić. Prawda, iż bardzo proste?