Teledetekcja w pigułce

Teledetekcja, nawet jeśli sama nazwa może z pozoru niewiele mówić przeciętnemu Kowalskiemu, to metodologia analiz, z którą każdy człowiek ma raz na jakiś czas do czynienia. Jeśli zadalibyśmy ludziom na ulicy pytanie, co to jest teledetekcja, zapewne mało kto udzieliłby odpowiedzi. No ewentualnie, że przypadkowo trafiłby się uczeń lub jakiś człowiek zajmujący się teledetekcją w pracy.

Co to jest teledetekcja?

Określmy więc, co to jest teledetekcja? Zamierzając zaprezentowanie pierwszej, bardzo krótkiej odpowiedzi, chce się zaznaczyć, iż jest to metodologia badań zdalnych z wykorzystaniem czujników. Sam wyraz teledetekcja natomiast: tele – na odległość, detekcja – wyczuwanie. Teledetekcja dzieli się na dwa gatunki: teledetekcję aktywną oraz teledetekcję pasywną. Badania poprzez teledetekcję robi się równie często z powierzchni ziemi, jak również z wysokości, dla przykładu z samolotów czy satelitów.
Teledetekcja aktywna zdefiniowana może być jako ta, w trakcie jakiej wysyłanie i odbieranie sygnałów wysłanych, a następnie odbitych przez dany obiekt. Przykładem jest min.: lidar – wysyłanie i odbieranie światła.
Z drugiej strony teledetekcja pasywna jest odbieraniem sygnałów emitowanych przez analizowany obiekt. Tutaj za przykład posłużyć może chociażby robienie zdjęć. Fotografia jest dla Twojej wiadomości dokładnie uwiecznieniem odbijanego światła przez obiekty, którym wykonuje się zdjęcie.
Teraz, po wymienieniu owych przykładów, natychmiastowo definicja teledetekcji nabiera jaśniejszego wyrazu i widać, że regularnie stykamy się z nią na co dzień. Jeśli nie każdy, to na 100% część z nas. Teledetekcja daje szansę na badanie miejsc, do jakich człowiek osobiście nie może się zbliżyć albo tego typu działanie jest bardzo kłopotliwe.

Do czego służy teledetekcja?

Teledetekcja użytkowana jest w bardzo wielu części życia. Mierzą się z nią tak samo naukowcy, jak i użytkownicy stworzonych za ich sprawą urządzeń. Jest wykorzystywana np. w:
– robotyce – roboty mają czujniki, w efekcie czego, widzą otaczającą ich rzeczywistość
– przemyśle samochodowym – inteligentne auta przyszłości będą mogły jeździć dzięki przeróżnego gatunku detektorom
– wojskowości – badanie, co znajduje się w budynku, który ma zostać zaatakowany
– badaniu środowiska naturalnego – zasięg badań jest tak duży, że zostanie omówiony w kolejnym akapicie.

Teledetekcja a środowisko naturalne?

Za sprawą teledetekcji realne jest dokładniejsze badanie oraz penetrowanie kuli ziemskiej. Zarówno jej powierzchni, jak i powietrza. Teledetekcja środowiska naturalnego umie dać nam odpowiedź na m.in, tego gatunku zapytania:
– jaki charakter ukształtowania ma teren, np. w obszarze ziemi, gdzie ludzkość nie dotarła czy też np. na dnie jeziora czy też nawet na pozostałych planetach
– jak mocno zanieczyszczona jest atmosfera na określonym obszarze, możliwe jest to poprzez zbadanie gęstości pyłów w powietrzu
– jak wygląda stan flory w danym terenie, również w akwenach wodnych

Zwracając uwagę na wielkie wykorzystanie teledetekcji, jest ona systematycznie coraz bardziej zwracającą uwagę dziedziną nauki. Coraz więcej ośrodków akademickich oferuje studia i szkolenia przyuczające ekspertów w tej tematyce. Po pierwsze skutkuje to coraz większymi postępami w tej dziedzinie, co z drugiej strony napędza zapotrzebowanie na zastosowanie teledetekcji, ze względu na coraz bardziej interesujące możliwości techniczne i zakres stosowania.