Co jedzą weganie?

Weganizm to nic innego jak dieta wegańska, czyli wegetarianizm w restrykcyjnej postaci. Dieta wegańska zyskała już dużą popularność i stale przybywa jej zwolenników. Ale jest też sporo przeciwników weganizmu. Z jednej strony dieta wegańska wpływa pozytywnie na nasz organizm, bo np. pomaga schudnąć, pomaga w walce z niektórymi chorobami cywilizacyjnymi, np. zapobiega wystąpieniu nadciśnienia tętniczego, próchnicy zębów, hemoroidów, z drugiej – jednak nie mogą stosować jej wszyscy. Nie jest przeznaczona dla dzieci i młodzieży. Dla tej grupy możliwa jest jedynie dieta laktoowowegetariańska, czyli wariant weganizmu, który pozwala na spożywanie jaj oraz mleka i jego przetworów. Młody i rozwijający się organizm nie może być pozbawiony tych produktów.

W takim razie, co jedzą weganie? Przede wszystkim wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego. Podstawę w diecie wegańskiej stanowią artykuły pochodzenia zbożowego. Głównie na bazie zbóż, takich jak: pszenica, owies, ryż, żyto. Owoce i warzywa to kolejny rodzaj produktów, które można w diecie wegańskiej spożywać. Ważne są także rośliny strączkowe, orzechy, rośliny oleiste, np. słonecznik, sezam, siemię lniane. Ponieważ weganizm wyklucza nabiał, dlatego trzeba znaleźć jego zamienniki. W ich miejsce pojawia się więc mleko roślinne (ryżowe albo sojowe) oraz tofu, które zastępuje tradycyjne sery. Można także spożywać cukier, miód, kawę herbatę, ale oczywiście nie w nadmiarze.

Wszystko więc, co wymieniono powyżej, co jedzą weganie, jest zdrowe, ale ważne jest, aby przy tym stosować określone zasady. Przede wszystkim liczy się sposób przygotowywania potraw. Najlepiej, aby jeść produkty surowe, ponieważ ich obróbka termiczna znacznie zmniejsza zawartość witamin i składników mineralnych w pożywieniu, a tym samym stają się one mniej wartościowe.

Jeśli ktoś przechodzi na weganizm, musi nie tylko dowiedzieć się, co jedzą weganie, ale przede wszystkim nauczyć się prawidłowo komponować swoje posiłki, w przeciwnym razie dieta zamiast pomóc, może bardzo zaszkodzić. Każdy organizm potrzebuje bardzo wielu składników odżywczych, m. in. żelaza, białka, witamin z różnych grup. Jeśli doprowadzimy do ich niedoborów, narażamy się na ryzyko wystąpienia anemii, osteoporozy, krzywicy, a nawet zaburzeń neurologicznych.

Aby zapobiec niedoborom różnych składników odżywczych, trzeba zaopatrzyć się w określone preparaty i dlatego dobrze by było odwiedzić sklep wegański, w którego asortymencie znaleźć można sporo artykułów niezbędnych do „uprawiania” weganizmu.
Sklep wegański bez problemu odszukamy w internecie, ale i w naszym najbliższym otoczeniu warto poszukać, bo na pewno są takie.

Jeśli już ktoś decyduje się, aby przejść na weganizm, powinien to robić stopniowo, nie nagle. Organizm bowiem musi się przyzwyczaić do tego, że eliminujemy niektóre produkty, a w ich miejsce wprowadzamy nowe.

Weganizm to nie tyko moda, ale już chyba styl życia.